Avelelek - ptaki

Wszystko o przyrodzie i nie tylko


#1 2011-09-08 12:46:13

czajka

Member

25069953
Zarejestrowany: 2008-04-02
Posty: 474
Punktów :   

oznaczenia drzew

Raczej nie ma wśród nas zawodowego leśnika, chyba że Grzegorz tu zajrzy, ale może ktoś będzie się orientował co oznaczają namalowane farbą w lesie na pniach drzew :
1) biała pojedyńcza kropa na pniu
2) pomarańczowa kropka
3) pomarańczowy pionowy zygzak ( tylko nie pisz Seb że Zorro)
4) pomarańczowa pozioma kreska
5) pomaranczowa obręcz z kropką w środku
Czy w różnych nadleśnictwach stosuję się różne oznaczenia drzew np. przeznaczonych do wycinki czy są na to odgórne ustalenia?

Offline

 

#2 2011-09-09 07:14:13

seb

Member

Skąd: z Warmii
Zarejestrowany: 2007-07-06
Posty: 835
Punktów :   

Re: oznaczenia drzew

Jak poziomy zygzak to Zorro, a jak pionowy to nie wiem...
To wszystko namalowali Harcerze ekologiczną farbą bawiąc się w pochody, albo leśnicy oznaczyli teren obserwowany przez kamery monitoringu antyśmieciowego, albo myśliwy oznaczył ścieżkę dojścia do ambony, bo słabo zna teren a właśnie jest rykowisko, albo dzieci z przedszkola bawiąc się w Zieloną Szkołę, albo wyznaczono wycinkę pod obwodnicę jakiejś miejscowości, a wiadomo najlepiej przez las bo niczyj.

Offline

 

#3 2011-09-09 13:05:57

czajka

Member

25069953
Zarejestrowany: 2008-04-02
Posty: 474
Punktów :   

Re: oznaczenia drzew

albo zawiany gajowy uczył się braila....... dzięki Seb, Twoja fantazja pretenduje cię na stanowisko Pierwszego Leśnego Bajarza Rzeczpospolitej......jeśli mogę sobie wybrać to najbardziej ujmuje mnie myśliwy w czasie rykowiska

Offline

 

#4 2011-09-10 21:32:19

 georgetuchola86

Member

10073314
Skąd: Działdowo/Olsztyn
Zarejestrowany: 2007-03-14
Posty: 63
Punktów :   

Re: oznaczenia drzew

W różnych nadleśnictwach owe oznaczenia na drzewach mogą co innego oznaczać (zależy od ,widzi mi się inżyniera nadzoru'').
Pojedyncza kropka oznacza przeważnie drzewo do usunięcia (chociaż nie tak dawno te oznaczenie stosowano również dla drzew dorodnych (,,najładniejsze'').
Poziome kreski wzdłuż dróg w odległości ok. 20-30m od siebie mogą oznaczać przyszły szlak zrywkowy. Drzewa w tych miejscach zostano usunięte i powstanie szlak szer. ok.3 m po którym zostanie zrywane drewno z danej powierzchni.
,,Super'' drzewostany o najlepszych cechach: dobrze oczyszczona strzała, mała liczba sęków, małe krzywizny itd. to gospodarcze drzewostany nasienne,wyłączone drzewostany nasienne,plantacje nasienne,plantacyjne uprawy nasienne,uprawy pochodne) lub pojedyncze drzewa (drzewa doborowe,drzewa elitarne-mają żółtą ciągłą poziomą opaskę oraz indywidualny numer rejestracyjny). W przypadku WDN,Dd i De obrączki żółte, poziome wykonuje się-liną ciągłą , a w pozostałych linią przerywaną poziomą żółtą. Kto jest ciekawy co oznaczają powyższe terminy niech sobie ściągnie Instrukcje Hodowli Lasu (str. 31-32) w wersji .pdf ze strony http://www.lasy.gov.pl/dokumenty/gospod … -lasu/view     :-)

Ostatnio edytowany przez georgetuchola86 (2011-09-10 21:33:59)

Offline

 

#5 2011-09-10 22:37:22

czajka

Member

25069953
Zarejestrowany: 2008-04-02
Posty: 474
Punktów :   

Re: oznaczenia drzew

Dzięki Grześ, dobrze że tu zaglądasz . Co do żółtych opasek to akurat wiedziałam ,ze wyznaczają granice drzewostanów nasiennych ale z tymi pomarańczowymi maziajami to już się pogubiłam no bo niby pomarańczowa kropka oznacza drzewo do wycięcia ale chodząc po lesie zauważyłam,że odmian tych kropek jest mnóstwo: jedne są małe kropki, inne są wielkie kropy , jeszcze inne są tylko obręczami pustymi w środku a jeszcze inne obręcze mają małą kropkę w środku, a niektóre kropki w ogóle nie są pomarańczowe tylko białe ,no a te pionowe pomarańczowe zygzaki to mnie w ogóle rozbroiły. Kiedyś przy okazji zapytam się o tę radosną twórczość leśników z mojej okolicy. Dzięki za link !!!!!!!! Pozdrowienia !  A jak ci się żyje na rubieżach ?

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Hotell Trujillo